Osteopatia

PRZYWRÓĆ HARMONIĘ CIAŁA I UMYSŁU

— Wstęp do Osteopatii

Osteopatia – organizm to jedność

Osteopatia, koncentruje się na holistycznym podejściu do zdrowia, traktując ciało jako jedną, zintegrowaną całość. Filozofia pracy osteopaty opiera się na założeniu, że zmiany w jakimkolwiek z systemów (psychicznym, duchowym, cielesnym) wpływają na działanie całego organizmu. Tak więc, w gabinecie osteopatycznym pacjent przestaje być jednostką chorobową, wyrwaną z kontekstu reszty organizmu, jak często ma to miejsce w systemie medycyny akademickiej. Zamiast skupiać się wyłącznie na objawach, osteopatia bada głębsze przyczyny problemów zdrowotnych.

— Korzenie holistycznego leczenia

Historia i filozofia osteopatii

Osteopatia została założona w XIX wieku przez dr. Andrew Taylora Stilla, który wierzył w zdolność ciała do samouzdrawiania i samoregulacji. Celem osteopaty jest wspomaganie organizmu w radzeniu sobie w zewnętrznymi i wewnętrznymi stresorami, które mogą prowadzić do różnych dysfunkcji i schorzeń. Fundamentalna wiedza z  zakresu anatomii i fizjologii ludzkiego ciała, pozwala osteopacie zrozumieć proces chorobowy pacjenta i co najważniejsze, wskazać drogę do procesu zdrowienia.

„Osteopata stoi twardo na ziemi, obserwuje prawa i jako inżynier ludzkich ciał wprowadza je w życie w celu przywrócenia zdrowia”…  A.T.Still

— Co warto wiedzieć

Jak wygląda wizyta u osteopaty

Diagnozowanie rozpoczyna się już w momencie przekroczenia progu gabinetu. Ważne jest, aby przed wizytą przygotować wszystkie aktualne wyniki badań, które mogą okazać się pomocne w procesie diagnostycznym. Przeprowadzony szczegółowy wywiad, będzie dotyczył charakteru i nasilenia występujących dolegliwości, przebytych urazów i operacji, aktualnie stosowanych leków, a także historii chorób w rodzinie pacjenta.

Kolejnym etapem przeprowadzanej diagnozy jest badanie manualne. Osteopata przystąpi do sprawdzenia ruchomości kręgosłupa i innych stawów, oceni symetrię ciała, sposób poruszania się i wykonywania poszczególnych ruchów. Ograniczenia ruchowe, różnica temperatur tkanek, lokalny zastój limfy, tkliwość tkanki na dotyk, czy zmiany skórne to tylko niektóre z poszlak, będące kompasem w poszukiwaniu przyczyny dolegliwości pacjenta.

Po diagnozie następuje proces stosowania terapii leczniczej. Filozofia osteopatii zakłada, że organizm ludzki posiada naturalne zdolności do samoregeneracji. W związku z tym stymuluje się procesy naprawcze organizmu poprzez techniki manualne terapii czaszkowo- krzyżowej , wisceralnej lub parietalnej w zależności od potrzeb pacjenta.

— Uzupełniające się podejścia

Osteopatia, a Medycyna Konwencjonalna

Osteopatia często jest stosowana jako uzupełnienie tradycyjnej medycyny. Może wspierać leczenie medyczne poprzez łagodzenie skutków ubocznych leków, przyspieszanie procesu rekonwalescencji po operacjach, a także poprzez zapobieganie przewlekłym problemom zdrowotnym. Współpraca między osteopatą a lekarzem może przynieść pacjentom kompleksowe wsparcie na drodze do zdrowia.

Scroll to Top